Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ÖVRIGT / Diverse / Brödfat 8941031



*

nr 894 1031


Brödfat

string, 1950-tal, längd: 38


Utrop:

300 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 maj 2014
kl 18:54:37


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/4 18:47:10 1      100 kr
24/4 21:12:16 2      200 kr
5/5 19:46:31 3      200 kr
12/5 18:49:37 4      Vinnande bud



  • Tema
  • 12 maj

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal
  • Läs mer...
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: brödfat string
  • 6516 Ask
    + skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:05
  • 6543 Ask
    pietra dura, fågel, 14,5x10
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:53
  • 6789 Bordsprydnader
    2 st, Orientaliska. Längd: 20,5-29, höjd: 21-24 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:40
  • 6352 Champagnekylare
    Final Touch, rostfritt stål, rymmer 17 liter, Diam..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:30
  • 5305 Dörrhandtag
    7 par, mässing, med nyckelskylt. Höjd: 23,5 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:52
  • 6762 Espressobryggare
    Alessi, Aldo Rossi, Rostfritt stål. Höjd: 22 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:33




Ladda ner broschyr